Friday , September 25 2020

Melis yücel Gökdemir Anlatıyor…

14 ay süren anne sütü emzirme maceramızın baş mimari dostumuz, doktorumuz ve emzirme danışmanımız sevgili Doktor Hanım’a binlerce teşekkür ederek bu mucizeyi anlatmak istiyorum.
Hamileliğimin 38. Haftasına girdiğimde son doktor kontrolünde bebeğimiz anne karnında Pera’nın büyümesinin durduğunu öğrenip apar topar epidural sezaryana girdim. 2.520 kg 49 cm boyunda kızımızı sağlıkla kucağımıza aldık ve ilk karşılaşmamızdan sonra mitleşen emzirme serüvenine başladık.
Ameliyathaneden hastane odasına gelir gelmez hastanenin bebek hemşireleri Pera’yı bir sol göğüsüme bir sağ göğüsüme tutuyorlar ve göğüslerimde 10larca farklı el bir pozisyon tutturmaya çalışıyorlardı. Bir yandan ameliyat ağrısı bir yandan epiduralin verdiği yorgunluk ve bir yandan emzirme konusunda hem fiziksel hem ruhsal baskı ile aslında saf duygularla hayal ettiğim olay tam bir mücadeleye dönüşmüştü.
Pera göğüsümü çok iyi almasına rağmen 1 damla sütüm yoktu.
2 saatte bir hastane hemşireleri tarafından mıncıklandıktan sonra hayatımdaki ilk ameliyatımdan sonra belki de hayatımdaki en zor görev verilmişti ve kendimi bir anda bir süt rejiminin içinde buldum. Kafama dikilen hemşireler elime 2 pompa tutuşturup 3 saatte bir 15er dakika önce sol göğüs sonra sağ göğüsüme Perayı tuttuktan sonra 15er dakika önce sol göğüs sonra sağ göğüsümden pompa ile süt çekmemi dikte ettiler. Çaresizce ve ameliyat yorgunluğu ile bu olayları anlamaya çalışırken pompaya akan 1 damla süt yoktu ve karar verildi formül mama verilmeliydi. Formul mama ile birlikte Cc/ ml ölçü birimi ile tanıştım odanın içinde elinde şırıngalı hemşireler 20 cc aldı bir sonrakinde 40 cc aldı vb konuşmalar eşliğinde 2. Günün sonunda taburcu olduk.
Zaten düşük kilo ile doğmuş bir bebeğe kilo aldırma endişesi ve gelmeyen sütümü çaresizce beklerken hem dostumuz hemde bu süreçteki en yardımcı doktorumuz Dr. Hanım’ı aradım.
Durumu kısaca özetledim, hem üzerimdeki baskı hem endişe, hemde bir elinde pompa, bir elinde formül mama dolu biberonla kalakalmış bir taze anne çaresizliği ile görüşmeye başladık.
Öncelikle hatta her şeyden önce bana yalnız olmadığımı benim yanımda olduğumu ve bu durumu başaracağımıza beni inandırdı. Bu rahatlama belkide psikolojik olarak en önemli adımdı.
Sonrasında anne sütü mucizesini anlatırken aslında kafada bu kadar büyütülmemesi gereken ve hayatın doğal bir parçası olduğuna formul mamanın asla ve asla anne sütünün muadili olmadığına ve sütümün geleceğine ikna ederek kendime güvenmemi sağladı. Formül mamayı telefonu kapatır kapatmaz çöpe attım.
Verdiği yönlendirmeler, taktikler ile sütüm bir anda gelmişti ve gözlerime inanamıyordum. Öyle çok gelmişti ki emzirme ve pompa yetmiyor sürekli göğüslerim doluyordu.
Verdiği formüller ile sütümü daha da arttırıyordum ve bir anda tüm o kabus bitmiş kendine güvenen bir taze anne olmuştum.
Bu seferde biberonu 15 dk emen bebeğimizin neden 1 göğsümü 3-5 dakika emip 2. Göğüsümü almadığına takılıp veya geceleri 3 saatte bir değilde 4.5, 5 saatte bir emdiğine takılıp acaba sütüm yetiyor mu karnı doyuyor mu gibi endişelerimin hepsinin bilimsel açıklamalarıyla, verdiği taktiklerle tüm süreci anlatıp takip edip sütüme ve bebeğime güvenmemi sağladı.
Düzenimizi oturtana kadar hem psikolojik olarak hemde emzirmeyi tam anlamıyla bilimselleştirmiş bir doktor olarak her an telefonun bir ucunda yanımdaydı. 1. Ay sonunda bebeğimizin doktor kontrolünde gördük ki bebeğimiz tam 1.400 gr kilo almıştı.
Ve sayesinde dünyanın en ama en güzel duygusunu 14 ay boyunca yaşadım.
Biliyorum ki Doktor Hanım’ı aramasaydım pes edecektim ve hala içeriğine ikna olmadığım formül mama ile bebeğimin sadece karnını doyuracaktım ama ruhunu doyuramayacaktım. Kendimi bu kadar iyi hissetmeyecektim. Emzirmek dünyanın en güzel duygusu, hiç kolay olmayan bir durumda bile bu duyguyu bana ve bebeğime yaşatan Dr. Hanım’a sonsuz teşekkürler. Hayatımın en güzel 14 ayını onun sayesinde yaşadım.

Tekrar Kontrol edin!

Çiğdem KÜÇÜKÇINAR Anlatıyor…

Yeni anne ve anne adaylarına teşvik amaçlı ben de burasi aracılığı ile paylaşmak istedim …4 …

Leave a Reply