Perşembe , Ağustos 6 2020

Doktorumuz

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı | Yenidoğan Uzmanı 

Emzirme Danışmanı : Doç. Dr. Hatice TATAR AKSOY

Sağ dizimin altı tamamen alçıda iken, hamileliğimin son haftalarındaydım. 37 haftalıkken alçılı ayağım henüz alçıdan çıkmış iken kızımı kucağıma aldım. Doğumdan sonra tecrübesizliğim, bilgi eksikliğim ve yanlış yönlendirmeler neticesinde kızıma mama verilmeye başlandı. Ve tam da 3,5 ay onu emzirmeye çalışarak geçirdim ama neyse ki hikayemin sonu iyi bitti ve 2 yaşına kadar emzirdim kızımı. Düşünün ki ben çocuk doktoruyum. 2012 senesinde oğlumu kucağıma aldığımda ise artık daha bilinçli idim ki aynı zamanda yenidoğan ihtisası yapıyordum ve hiç ek mama vermedim oğluma ve biberonla hiç tanışmadı ve göğsümden tam 2 yıl anne sütü aldı. Bunları ben bile yaşadı isem anneler neler yaşıyor diye düşündüm. Emzirme problemlerini aşabilmek için daha çok okumaya başladım. Sadece tıbbi değil, sosyal kitaplar da okudum. Çocuk uzmanı iken almış olduğum emzirme danışmanlığı eğitimine bir de neonatoloji (yenidoğan) uzmanlığını kattım. Ama asıl eğitimimi emziremeyen ve emzirttiğim annelerden hatta evlat edindiği bebeği emzirttiğim annelerden aldım. Her yeni soru tecrübemi arttırdı, her anne ve bebeğin başka bir hikaye ve biraz yardımla sonu çok güzel bitecek bir masal olduğunu öğrendim.

Şu anda doğum öncesi emzirme eğitimleri veriyorum, emzirmeyle ilgili sorunları çözmek için çalışıyorum, isteyen annelerle direk yüzyüze görüşerek ya da sadece telefonda görüşerek veya whatsapp veya Skype ile tavsiyeler veriyorum. Hem tıbbi olarak hem de psikolojik olarak ne yapmam gerektiğini biliyorum. Sosyal medya üzerinden, fırsat buldukça, ailelerin sorularını cevaplamaya çalışıyorum.

Bir annenin emzirmek isteyip emzirememesinin ona ne hissettirdiğini çok iyi biliyorum. Nasıl bir çaresizlik, yetersizlik ve mutsuzluk hissi nedeni olduğunu biliyorum. Yaşadığım tüm tecrübeleri, iyi bir amaca hizmet etmek üzere kullanma zamanı benim için… Emzirtmeyi başardığım her annenin bana duası, bağlılığı bu işe gittikçe daha çok bağlanmama sebep oldu…?

Elbette ki çok çok nadir olsa da çözülemeyecek problem vardır ama ben henüz karşılaşmadım. Doğru davranış şekli, yöntemler ile en güzel şey ‘Her bebeğin kendi annesinin sütünü kendi annesinin memesinden almasıdır’. Biyolojik anne olmak bile şart değil, ruhen sizin kendinizi onu annesi olarak görmeniz yeter. Emzirtmeyi başardığım evlat edinilmiş bebekler de bu bağın en güzel örneği…

Bebeğinizi emzirme konusunda sorun yaşıyorsanız nasıl bir sorun olduğu fark etmez, çözülebileceğini bilin ve sadece hiç vazgeçmeyin anneler…

Hatice TATAR AKSOY