Perşembe , Ağustos 6 2020

Sıkça Sorulan Sorular

 • 1.Emzirmede sık yapılan hatalar
 • 2.Sütüm yetiyor mu?
 • 3.Sütüm Kalitesiz mi?
 • 4.Meme uçlarım çok acıyor ne yapmalıyım?
 • 5.Bebeğim az kilo alıyor ne yapmalıyım?
 • 6.Sezaryen yerim çok acıyor nasıl emzireceğim?
 • 7.Bebeğim mememi reddediyor ne yapmalıyım?
 • 8.
 • 9.
 • 10.

Emzirmede sık yapılan hatalar:

Yeni bir anne için emzirme en doğal aktivitedir. Ancak her anne için doğal süreçte ilerlemeyebilir. Emzirme hem anne hem bebek için bir öğrenme sürecidir. Emzirme sırasında yapılan bazı hatalar bu süreci olumsuz etkilemektedir. En sık yapılan emzirme hataları şunlardır;

 1. Yardıma ihtiyacınız olduğunda talep etmemek;

Bazı anneler için emzirme çok kolay olabilirken, bazıları için zor ve sinir bozucu olabilir. İhtiyacınız olduğunda emzirme danışmanınıza ya da tecrübeli anne olan arkadaş ya da aile üyelerine sormalısınız. Herkesin farklı tecrübeleri vardır, ipuçları ve püf noktaları bebeğiniz ve sizin için en doğruyu bulmanıza yardım edebilir. İhtiyaç duyduğunuzda yardım istemek sizi emzirmede en kötü anne yapmaz. Zorlanan ilk anne siz değilsiniz.  Siz de farklı çocuklarınız için farklı emzirme tecrübelerine sahip olabilirsiniz. İlk çocuğunuzda işe yarayan ikincide yaramayabilir.

 1. Emzirme mükemmel gitmiyor diye stres olmak ve bunu stres kaynağı haline getirmek;

Hatırlayın emzirme öğrenilen bir beceridir ve nasıl yapacağınızı öğrenmeniz gerekir. Kimse doğuştan bu yetenekle doğmaz. İlk baştaki kısa süre için iyi gitmiyor olması kendinize karşı acımasız olmanızı gerektirmez. Sizin anksiyete sıkıntınız bebeğe de yansır, bebeklerin sezgileri çok güçlüdür, bebeğiniz yaşadığınız stresleri hisseder. Zaten yeni bebek sahibi olmak,-ki bu ilk bebeğinizse, yeterince duygusal ve stres dolu bir durumdur. Ve neyse ki, yolda küçük tümseklerle karşılaşsanız da, emzirme bebeğinizle aranızdaki iletişimin ilerlemesini sağlayan bir yoldur.  Yapacağınız en iyi şey, stresi uzaklaştırmak ve sakin kalmayı başarmaktır. Doğru giden şeyleri düşünün ve küçük mükemmel bebeğinizin hayatınızı ne kadar eğlenceli bir şekilde değiştirdiğini düşünün. Bu düşünceleri hep aklınızda tutun ve yolunuza öyle devam edin.

 1. Emziremeyeceğinizi düşünmek

Emzirme bazen vücudunuzun yeteri kadar süt üretmediğini ve vücudunuzun emzirme için yaratılmadığını düşündürerek  havlu atmayı aklınıza sokacak kadar sinir bozucu olabilir. Şu gerçeği unutmayın kadın vücudu emzirecek ve bebeğini besleyecek şekilde düzenlenmiştir. Karşılaştığınız zorluklar, düşündüğünüzden daha sıktır ve çoğu kez kendi çizginizi bularak emzirmekten keyif almaya başlayacaksınız. Henüz bebeğinizle bir rutin oluşturamadıysanız, sütü basınç nedeniyle azaltma ihtiyacı mevcutsa, pompa kullanabilirsiniz. Ağrıyı azaltabilir, ve sütün akmasını önleyebilir. Bunu bilmeden önce, siz emzirmeyi sonlandırmayı düşünmeye başlamış olabilirsiniz, sakın yapmayın. Bu annelerin savaşmak zorunda olduğu bir durum, asla vazgeçmeyin çünkü sonradan bebeğiniz biraz büyüdüğünde iyi ki vazgeçmemişim diyeceksiniz.

 1. Başkalarının ne düşündüğü konusunda endişelenmek

Topluluk içinde emzirmekten çekinmeyin. Her zaman  ‘bir kadın için halk içinde emzirmek uygunsuzdur’ diye düşünen ve kendi düşüncelerini empoze etmeye çalışan insanlar olacaktır. Emzirme tamamen doğal bir durumdur. Şayet emzirirken rahatsız oluyorsanız, emzirme örtüleri kullanarak pekala topluluk içinde emzirebilirsiniz. Bazı kadınlar topluluk içinde emzirmeyi rahatsız edici bulabilir. Diğer insanların memelerinizi görmesini istemiyorsanız, emzirmeyi daha bireysel yapabileceğiniz mutlaka başka yöntemler vardır. Bir çok mekanda özellikle restaurantlarda özel emzirme alanları, veya bayanlar tuvaletinde oturma alanı veya bir sandalye mevcut artık. Bu olanakları bebeğinizi emzirdiğinizde mahremiyetinizi korumak için kullanabilirsiniz. Daha rahat olacağınızı düşündüğünüz bir yere gidebiliyorsanız ya da en azından bir emzirme örtüsü ile uygun pozisyon ile emzirebilirsiniz. Endişelenmeye gerek yok, diğerlerinin ne düşündüğü sizi ilgilendirmez.

 1. Emzirmenin ideal bir pozisyonu olduğunu düşünmek

Bebekler aç doğar, diğerleri işe yaramazken işe yarayacak sihirli bir pozisyon yoktur. Emzirirken bebeğinizi kucakladığınız pozisyon bebeğiniz ve sizin için konforlu olmalı. Bebeğiniz emmeyi kavrayıp iyi emmeye başladığında, en iyi süt sağladığı, kendisi için en ideal pozisyonu bulacaktır. Dolayısıyla kendinizin de en rahat olacağı pozisyonu oluşturun.  Bazen bebeğinizin yaşına bağlı olarak, ne kadar çok ve iyi kavramasına göre beslemeler çok vakit alabilir. Emzirme kesinlikle ağrı verici olmamalı sadece ilk haftada olabilir ve ancak bebeğiniz emmeyi tam olarak kavramazsa ağrı vermesi devam edebilir.  Ağrı oluyorsa bebeği memeden ayırın ve yeniden başlayın. Rahatsız bir pozisyon sırt ve kollarınızı gererek zorlanmanıza neden olur. Rahat bir pozisyon bulmakta zorlanıyorsanız, düzeninizi kurarken emzirme yastığı ve ayak taburesinden yardım alabilirsiniz, hatta daha iyi bir destek ve postür için sırtınıza bir yastık yerleştirebilirsiniz.

 1. İş sebebiyle emzirmemek

Bir çok kadın işe dönünce emziremeyeceğini düşünür, ki bu bi kural değildir. Aslında, çoğu kadın işe döndükten sonra birkaç gün sütünü sağmaya devam eder. Bazısı sabah ve akşamları göğsünden emzirmeyi tercih ederken, bazıları sadece sağarak biberonla beslemeyi tercih ederler. Bu konuda kararınızda kesin doğru veya yanlış yoktur. Her ne ise kararınız, bebeğiniz ve kendiniz için en doğru karardır çünkü asıl mesele  sizin koşullarınızdaki en doğruya karar vermektir.  İşe dönüşünüz devam ya da vazgeçme kararınızı da etkileyecektir. Eğer işe çabucak döneceksiniz ve hala emzirme isteği duyuyorsanız, sakın vazgeçmeyin ve vazgeçmeye gerek olmadığını bilin. Bazı kadınlar da 1 yıllık annelikten sonra, işe başlamanın sütten kesme için iyi bir fırsat olduğunu düşünür. Bu karar emziren anneye kalmış bir karardır.  Eğer sütten kesmeye hazır değilseniz, işteki sorumluluklarınızı engelleyeceğini düşünerek kesmeyin, çünkü engellemeyecek.

 1. Eşinizi dahil etmemek

Elbette erkekler emziremez ancak bu deneyiminizin partneri yapamayacağınız anlamına gelmez. Besleme sürecinde yer almak hem sizin hem de eşiniz için önemli olabilir. Baba sağılmış sütü vermede bebeğin işlerini yüklenerek bebekle bağ kurabilir. Bir dahaki beslemeyi eşiniz yapacaksa bu arada biraz dinlenme, duş ya da kitap okumak sizin için bu sürede güzel seçeneklerdir. Bebekler yorucudur ve bu arada anneler sağlıklı kalmalıdır. Ayrıca başkası tarafından beslenme deneyimi de bebeğiniz için yararlı olabilir. 

 1. Zorbalara izin vermek

Anne ya da değil, herkesin sizin emzirip emzirmeyeceğine, izle ya da mama verip vermeyeceğinizle, emzirmeye son vermeniz gerektiğiyle ilgili ve mükemmel emzirme ile ilgili en iyi teknikler hakkında bir düşüncesi vardır.  Başkalarının kanılarına tamamen inanmayın. Bu hiç kimsenin işi değil ve bebeğinizle ne yapıp yapmayacağınız sadece sizin işiniz. Birçok ebeveyn, özellikle yeni olanlar, bozguna uğramış hissedebilir. Bebeğiniz büyüdükçe, kendi ebeveyn olma stilinizi bulacak aile olarak işinize yarayacak işler yapacaksınız. Ne yazık ki, yapacaklarınızı söyleyenler ve hayatınıza müdahale edenler çoğunlukla yakın arkadaş ya da akrabadır. Çoğu insan tavsiyelerini kaba olmak ya da baskı ve strese maruz bırakmaya niyet ederek vermez ama bunları sevdiğiniz birinden duymak incitici olabilir. Ama size ve bebeğinize iyi gelen sizin ve partnerinizin verdiği kararlara sıkıca tutunmayı unutmayın. 

 1. Bir programa bağlı kalmak zorunda olduğunu düşünmek

 Bir çok anne, beslenmeleri zamanlar ve beslenme programına uymak için bebeği beslemeye zorlamaya çalışır. İnanın, bebek ne zaman besleneceğine ve bitireceğine karar verecektir. Dolayısıyla saati takip etmenize ve sıkı beslenme programına bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Tabi ki beslenmenin ne kadar süreceği, ya da ne kadar sıklıkla besleneceği konusunda ortalamalar mevcuttur, bebeğiniz ve sizin için işe yaramayacak bir şey için zorlamayın. Bir çocuktan fazlasına sahip anneler bilir ki, emzirme işine gelince hiçbir çocuk aynı değildir. Birinde kolay olmuşken diğerinde olmayabilir. Sizin ve bebeğiniz için iyi giden bir rutin bulmak olmalı hedefiniz, anne-baba kitaplarındaki siyah beyaz fikirler değil. Tabi ki bebeğinizin sağlığının yerinde olduğunuzu anlamak için ne yapmanız gerektiği konusunda bilgilendirilmek önemli ancak onu sağlamak mutlaka kitabın ya da sevdiğiniz birinin söylediği şey olmayabilir.

 1. Vazgeçmek ve formül mamaya geçmek

 Eğer formül mamaya geçmeye karar verdi iseniz sizin sütünüz azalacaktır. Dolayısıyla vazgeçmeyin ve kendinize karşı katı olun. Ne zaman isterseniz formula mamaya geçme hakkına sahipsiniz ama emin olana kadar emzirmekten asla vazgeçmeyin. Biri size söylediği için değil, siz doğru zaman olduğunu düşünürseniz vazgeçin. Bırakmanız gereken net bir baraj yaş yoktur dolayısıyla hazır değilseniz neden yapasınız? Geçişi de keskin bir bıçakla keser gibi yapmak zorunda değilsiniz, geçiş sırasında gece emzirmelere devam edebilirsiniz. Tekrar söylüyoruz, bebeğiniz ve sizin için en iyi olan, doğru karardır.

 1. Bir çok kadın yeterli süt üretemez zaten diye düşünmek

 Bu bir uydurmadır. Memelerin boyutu da çoğunlukla süt üretimi ile ilişkisizdir. Gerçek şudur ki, bir çok kadın bebeği için yeterli süt üretir, ve bir çok kadında hatta, gereksinimden fazla süt üretimi mevcuttur. Bebek beklendiği kadar hızlı kilo almıyorsa bu söylentiye maalesef inanç artmaktadır. Ama şunu aklınızda tutun bu bir tedarik sorunu değil teknik sorundur. Eğer bebeğin büyümesi ile ilgili bir sıkıntı varsa doktorunuzdan yardım alınız. 

 1. Bebekler ilk günlerde biberonla beslenmeli diye düşünmek

Emzirme ilk günlerde, anne bebek arasında bağlanmayı sağlamasının yanısıra aynı zamanda çok önemli bir kolostrum kaynağıdır. Kolostrum, proteinden ve doğal antikorlardan (bağışıklık için mühim) zengin olan kıvamlı süttür ki bu özellikleri formül mamada bulamazsınız. Kolostrum sindirmesi çok kolay ve bebeğin ilk tadına baktığı besindir. Çok küçük hacimde bile yüksek besin içerir. Anne sütü, birkaç gün içinde yavaşça kolostrumun yerini alır.

 1. Anne sütü alan bebek hiç D vitamini alamaz diye düşünmek

Bu vitamin güneşe maruziyet ile üretilir, ayrıca diğer bazı kaynaklarda da bulunur ki bunlardan biri anne sütüdür. Güneş ışığına maruziyet sağlanarak düzeyi arttırılabilir. Elbette ki desteklenmesi gerekse de anne sütünde D vitamini mevcuttur.

 1. Hasta isem emziremem diye düşünmek

Anne sütünün verilmemesi gereken çok az hastalık mevcuttur. Sizi hasta eden virüslere maruz kalır ise bebeğiniz, anne sütü yoluyla sizden aldığı bu virüse karşı oluşmuş antikorları almaktadır ki bunlar bebeğinizi koruyacak antikorlardır. Hatta HIV(+) olmak bile emziremezsiniz demek değildir. Uygun ilaçlar size hekiminiz tarafından size önerilecektir.

 1. Emzirme ile mutlaka ağrı ve meme enfeksiyonu olacağını düşünmek

Bir çok anne bebeği düzenli emzirmenin onlarda ağrı ve meme ucu hasarına onun da enfeksiyona neden olacağını düşünür. Mastit gelişebilme ihtimali vardır ancak emzirmenin devamı tıkanmış kanalları açarak iyileşmeyi hızlandırır. Özellikle beslemeye başladıktan sonraki birkaç hafta içinde olan mastitin sizi emzirmeye devam etmekten vazgeçirmesine izin vermemek en önemli noktadır.   Antibiyotik önerilse dahi uygun antibiyotiği alırken emzirmek güvenlidir. Aynı zamanda mastit olan bir annenin emzirme şekli, yöntemi, durumunu da    değerlendirmek de gerekli olabilmektedir.

 1. Aldığım her ilaç anne sütüne geçerek bebeğime zarar verir diye düşünmek

Elbette gereksiz ilaç alımı sadece emziren anne için değil herkes için zararlıdır. Ancak sağlığınız için almanız gereken ilaçlar düzenlenebilir. Anne sütüne geçmeyen bir çok ilaç mevcutken bunun yanısıra anne sütüne çok az geçen veya geçse de bebeğiniz için güvenli olan bir çok ilaç mevcuttur. Aslında emzirirken kesinlikle alınmaması gereken sınırlı ilaç mevcuttur. Ayrıca alacağınız ilaç güvenli bir ilaç olmasa dahi ilaç alım saatleri ve emzirme saatleri düzenlenerek ya da doz sonrası sütün sağılarak atılması gibi düzenlemelerle emzirme devamı sağlanabilir. Lütfen bunları unutmayın ve ‘ilaç alıyorum emziremem’ demek yerine doktorunuzla iletişime geçin. Bu sayede gerçekten gereksiz süt kesmelerin önüne geçilebilmektedir.

 1. Sezaryen ile doğurdum bebeğimi hemen emziremem diye düşünmek

Sezaryen ile doğum yapan bir kadın da ilk yarım saat içinde hatta hemen bebeğini emzirebilir emzirmelidir. Bu inanış doğru değildir ve doğum odasında küçük düzenlemeler ve doğum sırasında küçük manipülasyonlarla bu sağlanabilir.

 1. Emzirme sırasında memeye doğru yerleştirmemek

Emzirme sırasında bebeğin omuz ve vücudu memeye dönük olmalı, burnu meme başı hizasında olmalı, meme bebeğin burnunu kapatmamalı, bebek memenin kahverengi kısmı ile beraber meme ucunu almalıdır sadece meme ucunu değil. Elbette ki bu arada anne rahat olmalı ve kendi ve bebeği için en uygun pozisyonu bulmalıdır.

 1. Şapırtı sesi duyuyorsam bebek emiyordur diye düşünmek

Emzirme sırasında şapırdatma değil yutkunma sesi duyulmalıdır.

 1. Emzirirken mutlaka ağrı olur diye düşünmek

Bebek emerken canınız yanmamalı ilk günlerde henüz siz anneliği bebeğiniz bebekliği öğrenme aşamasında iken hafif canınız yansa da, emzirme acı verici değildir acı vermemelidir. Emzirme yöntemi düzenlenerek uygun meme ucu bakımı sağlanarak annenin ağrı duymaması sağlanabilir.

 1. Emzirmeden önce mutlaka göğüslerim dolmalı diye düşünmek

Göğsünüz dolsun diye beklemek sizi rahatsız etmesinin yanısıra, bebeğinizin emmesinde zorluğa, hatta artmış süt üretimi yanlış uyarısıyla beyninizin sütü azaltma uyarısı vermesine neden olur. O yüzden bebeğin emme saatini süresini bebek belirlemelidir.

 1. Mutlaka emzik ya da biberon vermeliyim diye düşünmek

Bu düşünce çok yanlış bir düşüncedir. Emzik ve biberon kullanımı bebekte meme başı karışıklığına neden olarak bebeğinizin sizi reddetmesine neden olur. Elbette ki doktorunuzun uygun gördüğü durumlarda bebeğinize besleme desteği yapılabilir ancak bu destek biberonsuz da yapılabilmektedir. Bununla ilgili bir çok yöntem mevcuttur. Bu konuda doktorunuza danışmanız yeterlidir.

 1. Sütüm tam gelene kadar emzirmeme gerek yok diye düşünmek

Sütün daha da çok gelmesini sağlayan şey asıl bebeğin memeyi emmesi yani meme başı uyarısı ve sizin bebeğinizi emzirirken hissettiklerinizdir. Emzirmezseniz sütünüz de gelmez. Ürettiğiniz azıcık süt bile emzirdikçe artacak en kıymetli ağız sütünü bebeğinize vermiş olacak ve bu kıymetli süt zaten ilk günlerde bebeğinizin çok minik olan midesini doldurmaya ve yeterli besini sağlamaya yetecektir. Emzirin ve yeniden emzirin.

 1. Prematüre doğan bebekler mutlaka formula ile beslenir diye düşünmek

Bazı bebeklerin elbette ki özel bakıma ihtiyacı olabilir ama bu mutlaka formula ile beslenecek anlamına gelmez, bebeğiniz sizi göğsünüzden emebilecek duruma gelene kadar da ondan sonra da en kıymetli besin anne sütüdür. Evet sizin sütünüz yoksa prematüre bebekler formula ile beslenir ancak sizin sütünüz varsa kesinlikle ilk tercih anne sütüdür. Uygun zamanlarda güçlendirilerek verilen anne sütü de, ilk sağdığınız bir damla süt de, anne sütünün tamamı da en güvenilir, bebeğiniz için en iyi olan, onu bir çok hastalıktan koruyan en mükemmel besindir. Prematüre bebek anne göğsünden emene kadar anne sütü devamlılığı sağlanabilir. Bunu unutmayın ve bebeğinizin bakımı üstlenen doktor ve hemşirenizle mutlaka bu konuda görüşün.

 1. Emziriyorum çok yemeliyim diye düşünmek

Elbette ki emzirirken sağlıklı ve dengeli beslenmeli kendi sağlığınızı korumanın yanısıra bebeğinizin de sağlığını korumalısınız. Ancak kadın vücudu anne sütü üretmeye proramlanmıştır. Yediklerinizden az miktarda etkilense de anne sütü siz daha çok yedikçe daha çok ya da kaliteli olmaz. Ancak kaliteli ve dengeli beslenme ve yeterli sıvı tüketimi ile mükemmel bir anne sütü içeriği elde edilebilir.

 1. Sütüm azaldı ve kesildi ise tekrar süt üretme şansım yok diye düşünmek

Bu doğru bir düşünce değildir. Azalmış süt ya da kesilmiş süt olması durumunda bile relaktasyon mümkündür. Evlat edinilen bebeğin bile emzirilebildiği düşünülürse bunu tahmin etmek zor değildir. Sütünüz yeniden gelebilir, eski haline dönebilir bunu unutmayın ve bu durumda doktorunuzla iletişime geçin.

 1. Emzirmek için bebeğimin gerçekten acıkmasını beklersem bebeğim daha iyi büyür diye düşünmek

Nasıl ki süt üretiminin devamı için göğüslerin aşırı dolmasına izin vermek doğru değilse bebeğinizin çok acıkmasını beklemek de doğru değildir. Bebeğiniz kendi düzenini kuracaktır ancak ilk günlerde ona sıklıkla anne memesi teklif edilmelidir aksi taktirde istenen büyüme sağlanamayabilir.

 1. Bebeğim memeden ayrılmıyor diğer bebeklere göre daha çok emiyor doymuyor mu diye düşünmek

Bebeğiniz gününe uygun idrar ve kaka yapıyorsa kilosu beklenen sınırlarda ise bu düşünceniz yanlıştır. Unutmayın nasıl sizin kendinize ait bir tarzınız varsa her bebeğin de kendine ait bir stili vardır. Emzirmelerin hepsi doyurma amaçlı olmayabilir, belki de sohbet emzirmesidir ve bebeğiniz sizi yanında istiyordur. Tek yapmanız gereken emzirmek ve yeniden emzirmek, emzirirken bebeğinize bakmak hatta sohbet etmek. Keyfini çıkarın.

Aşağıdakiler mevcutsa bebeğiniz yüksek ihtimalle yeterli anne sütü alıyordur;

 • Emzirme sonrası göğsünüz yumuşuyorsa
 • Emme sonrası bebeğiniz rahatlamış ve tatmin olmuş görünüyorsa
 • Doğumda bir miktar kilo kaybettikten sonra tekrar kilo alıyorsa (İlk ayında bir bebek haftada 170-225 gr alır ama bu bebeğe göre değişebilir.)
 • 6.gününden sonra alınan 6 çişli bez, yeteri kadar beslendiğini düşündürür.
 • İlk 1 ayda bir bebek günde en az 3 kaka yapmalıdır ve koyu renk kaka 5-7 gün içinde hardal rengine dönüşür

Bunlar olmuyorsa, bebeğinizin idrarı elma suyu gibi koyu kıvamlı ve koyu renkse, emerken yutkunma sesi alamıyorsanız emzirmede bir sorun yaşıyor olabilirsiniz.

Her bebek için en mükemmel süt, kendi annesinin sütüdür. Emziren annenin kendisi kötü bir beslenme durumunda ise bile anne sütü oluşurken tüm kaynakları kullanarak oluşturulur. Ancak elbette ki sağlıklı beslenen bir annenin sütü sağlıklı olur. Anne sütü kalitesi sağlıklı ve dengeli beslenerek arttırılabilir.

Bu maalesef doğru emzirmediğinizi gösteriyor. Doğru emzirmede meme ucu hasar görmez, ancak öğrenme sürecinde zarar görmüş memenizin iyileşmesi biraz zaman alabilir, bu dönemde emzirmeyi bırakmayın, uygun tedaviler ve meme kalkanı uygulaması ile düzelebilir ve acısız emzirmenin ne kadar güzel olduğunu keşfedebilirsiniz yeniden…

Kilo alımı bebeğin her döneminde farklıdır. Kilo alımının günlük haftalık takibi ile gerçekten sütünüzün yetip yetmediği anlaşılabilir. 6 idrarlı bez genelde sütünüzün yettiğini düşündürür. Sütünüzün yetersiz olması çok nadir bir durumdur.  Öyle olsa bile bir çok yöntemle süt arttırılabilir. En etkili yöntem emzirmeye devam etmektir. Sütü arttırmanın en iyi yöntemi emzirmek, emzirmek, emzirmek, emzirmek, emzirmektir.

Ağrınız geçecek, anne sütüne geçmeyen ya da geçse de bebeğe zararı olmayan ağrı kesiciler elbette ki var. Emzirme için bir çok pozisyon mevcuttur. Ameliyat yerinizin ağrıdığı durumda Amerikan futbol topu tutuşu şeklinde emzirebilirsiniz. Bazı emzirme pozisyonları aşağıda görünmektedir.

Maalesef meme konfüzyonu ve bazı sebeplerle meme reddi sık rastlanan bir durum halini almaktedır. Öncelikle sakin olun ilk kez sizin başınıza gelmiyor. Nedeni bulmak çözümü de sıklıkla sağlamaktadır. Nedenleri düşünün. Çözmeye çalışırken gerilmeyin. Bebeklerin sezgileri çok güçlüdür. Sizin anksiyete ve sıkıntınız bebeğe de yansır. Lütfen bunu yapmayın. Bu sizi ve bebeğinizi daha sıkıntılı hale getirir. Çözemez iseniz emzirme konusunda tecrübeli birinden, emzirme danışmanınızdan ya da hekiminizden ya da tüm bu özellikleri içeren birinden yardım alın.

8
9
10